Chcete Ameriku? Tak to pane doktore, bude 3500 za čekání.

25. 05. 2009 9:21:44
Omezenost a hloupost některých vzdělaných lidí v postkomunistických zemích je zarážecící. Dlužno podotknout, že nejméně je to vidět na Rusech, kteří procházejí tvrdou kapitalistickou transformací.

Četl jsem blog jedné z bloggerek , o nápadu některých českých lékařů účtovat si od pacientů, poplatky za čekání a opravdu jsem větší drzost už dlouho neslyšel.

Podotýkám, že ne ze strany bloggerky. Její stížnost, je zcela v pořádku, jde o některé mé kolegy, a doufám, že to jsou případy ojedinělé.

Pojďme se podívat, jak to chodí v USA, v Izraeli a v západní Evropě.

V listopadu jsem si objednal nejnovější model adrenalinových hodinek. V Evropě tehdy byly v Anglii za 800 £, ale našel jsem je v USA i s GPS za čtyři stovky, a tak jsem nelenil a objednal je. Napsali mi, že shipping bude do dvanácti dnů, což mě nevadí. Po dvanácti dnech se ozvali, že to ještě čtyři dny potrvá. Nechal jsem je to poslat a napsal jsem jim, že očekávám slevu a odškodnění za čekání. Obratem (běhen několika hodin) jsem dostal zpátky 50$. Netlačil jsem na ně, protože už mi to takhle poslali bez zisku. Je třeba si uvědomit, že v ceně bylo GPS za 135$ . Tehdy to byla zaváděcí cena v krizi. Po měsíci mi při plavání vypadlo tlačítko. Přinesl jsem je zástupci finské firmy POLAR v Izraeli. Zeptali se mě zdvořile: „Kde jste to koupil, pane“? Odvětil jsem, že v USA. Řekl mi, abych si příště přinesl účtenku a zdarma mi je opravili - samozřejmě.

Už léta používám počítače jedné německé firmy. Nebudu jmenovat. Považuji je za jedny nejlepších a nejspolehlivějších. Nedávno jsem zase koupil jeden12 palcový laptop a po půl roce jsem ho ještě v nylonech předal ženě, protože jí se rozbil. Po půl roce vypadal jako počítač mojí ženy, vylámaná tlačítka, zlomená zásuvka napájení, no však to znáte. Přinesl jsem ho do firmy, která Němce zastupuje. Oni ho prohlédli a zeptali se, kde mi to spadlo, a řekli, že to nebude na záruku, protože fyzická poškození včetně zlomeného krytu větráčku nejsou v záruce a bude to 900 NIS před DPH. Souhlasil jsem, řekli do sedmi pracovních dnů. Po deseti dnech, řekli, že čekají na díly německého partnera. Při přebírání jsem je upozornil, že jsem čekal skoro čtrnáct dní a chci odškodění. Jeden telefonát a bylo to 800 NIS s daní.

Můj devítiletý syn si za své peníze koupil skateboard a po několika dnech se mu zlomilo kolečko. Vrátil ho do obchodu a dostal s naprostou samozřejmostí zpět peníze. Bez otázek. Tak jak je vyplatil on, tak mu je vyplatili nazpátek a ani účtenku nechtěli.

Nedávno jsem objednal velmi rychlé internetové připojení za dosti velké peníze a kde nic tu nic, firma zapomněla informovat dodavatele sítě o upgradu. Požadoval jsem měsíc zdarma, ale vymluvili se. Teď je s nimi ve spojení můj právník a budu požadovat půl roku připojení zdarma.

Aby bylo jasno, s námi se také nikdo nemazlí, já si jako soukromník platím drahé pojištění a musím zaklepat, že jsem, ještě žalobu neměl, ale v naší ordinaci jednoho kolegu žalovali. Říct pacientovi, aby šel domů? Nebo že mi zpaltí ztrátu času? To bych brzy skončil. U nás by to nikoho ani nepadlo.

Kdyby toto řekl lékař v USA, okamžitě by měl na krku žalobu a přišel by o licenci!

V západní evropě jak by smet. Může si jít hledat novou smlouvu s pojištovnou.

Jistěže na mě pacienti z nejrůznějších důvodů čekají a samozřejmě, že když se někdo opozdí, tak ho nevyhodím, to je moje práce, moje praxe a můj obchod. Tím se živím. Podle toho jak dobře pracuji, takový mám příjem. Já se musím zatraceně dobře otáčet a velmi dobře pracovat a nemohu si dovolit chyby. Jistě že si vydělám, ale mám ohromnou zodpovědnost.

Samozřejmě, pokud chce pacient službu navíc, řeknu mu, že to není problém, ale bude to stát tolik a tolik.

V nemocnicích jsou žaloby na denním pořádku, to je přirozenost nemocnic. Armády právníků se tím živí.

Takže pane DOKTORE, vy chcete Ameriku?

Není problém.

Já vydělávám 3000 korun za hodinu, tu hodinu jsem vás ve své pracovní době čekal, takže to bude 3500 korun s DPH, tady máte moji účtenku. Ještě deset pacientů jako já a můžete si sbalit fidlátka jít se živit něčím jiným.

Že jste nemohl najít parkování?

To je výmluva!

Měl jste vyjet z domova o hodinu dříve!

Tak co bude?

Pane kolego!

Jo kapitalismus je tvrdej na obě strany. Takže se příště zamyslete, než vypustíte z úst nějakou hloupost.

O tom jak to chodí jinde zde

O zdravotnických zařízeních a třcetikoruně zde

A o vztazích ve zdravotnictvé zde

 

Autor: Vladimir Danicek | pondělí 25.5.2009 9:21 | karma článku: 41.33 | přečteno: 10473x

Další články blogera

Vladimir Danicek

Schizofrenie Babiše politiků a tisku

Jsem známý tím, že pro pacienty, laiky, i veřejnost popularizuji a vysvětluji různá onemocnění tak, aby to pochopili.

17.11.2018 v 12:23 | Karma článku: 30.92 | Přečteno: 785 | Diskuse

Vladimir Danicek

A kdo to je ten Hutka?...

„Zpěvák odpověděl jsem ženě.“ „Toho neznám, nikdy jsem o něm neslyšela.“ „No ten, co zpívá tu písničku...“ a najednou jsem si nemohl vzpomenout na název té jediné známé Hutkovy písně, kterou zazpíval v roce 1989 na Václaváku.

4.8.2018 v 14:00 | Karma článku: 44.73 | Přečteno: 3711 | Diskuse

Vladimir Danicek

Ruského vyslance je třeba poslat do Moskvy bez ohledu na dění v Británii

Kdo mě zná, ví o mém tvrdém postoji za zájmy českých lidí a České republiky, bez ohledu na to, kdo si dovolí proti nám postupovat. V minulosti to byla Kanada či Norsko, dnes je to Rusko.

25.3.2018 v 11:07 | Karma článku: 22.31 | Přečteno: 1087 |

Vladimir Danicek

Boj je dobojován

--------------------------------------------------------------------------------------- Ještě nejsou výsledky voleb. A to je ten čas abych Vám řekl několik vět.

27.1.2018 v 14:00 | Karma článku: 17.06 | Přečteno: 532 |

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslav Kvapil

Nic než národ?

Co je to národ? Někdy není nutné se ptát. Hlavně ve vypjatých chvílích, ať už euforických či dysforických, kdy lidé cítí vzájemnou sounáležitost a hrdost na svou vlast. Naopak v „klidných“ časech národ jako by nepotřebujeme.

23.2.2019 v 18:19 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 333 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Bože, ty blondýny!

"Proč má blondýna nad postelí napsáno ACH ACH?" Aby věděla, co má říkat. O blondýnách znám tunu vtipů. Chtěla jsem přehodnotit svůj postoj k nim, leč jedna blondýna to naprosto zazdila jako ukrajinský zedník.

23.2.2019 v 10:33 | Karma článku: 25.53 | Přečteno: 1126 | Diskuse

Jan Tomášek

Literární večer na téma zabíjačka

Další z tematických literárních večerů na Skleněné louce, měl jsem dva příspěvky – jeden vlastní – druhý s dovolením převzatý.

23.2.2019 v 5:51 | Karma článku: 4.09 | Přečteno: 90 | Diskuse

Libuše Palková

Claudio Magris

Jméno tohoto italského spisovatele je dnes už známo mnoha českým čtenářům díky tomu, že některé jeho knížky byly konečně přeloženy i do češtiny, ale v době kdy jsem o něm psala diplomovou práci, byl znám jenom nám italštinářům.

22.2.2019 v 21:33 | Karma článku: 15.62 | Přečteno: 887 | Diskuse

Martina Studzinská

Lidi, mluvme spolu

Znáte to. Máte fajn kamaráda a jednoho dne to přijde jako blesk z čistého nebe. Zabrousíte na ožehavé téma. Nejčastěji v tom bývá politika. Nebo globální oteplování či migranti.A je tady společné tabu.

22.2.2019 v 15:27 | Karma článku: 11.24 | Přečteno: 298 | Diskuse
Počet článků 97 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3619

Především jsem lékař, mám svoji kliniku a svoji společnost a mám rád svoji profesi.Jsem pravicově zaměřený člověk. Představuji své názory a svůj pohled s výhodou nadhledu od jinud!

Jsem známý tím, že pro pacienty, laiky, i veřejnost popularizuji a vysvětluji různá onemocnění tak, aby to pochopili.  Kolegové mě sice chtějí někdy zabít, neuvědomujíce si, že jejich učená vysvětlení laik nechápe a odcházejíc z ordinace je moudrý přesně tak, jako když do ní vstoupil.

Najdete na iDNES.cz