Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Izraelské zdravotnictví-Soulad veřejného a soukromého 4. Vztahy

22. 05. 2009 9:55:17
Lékař je v Izraeli po ukončení stáže lékařem pro všechno. Teoreticky si i bez atestací můžete otevřít ordinaci plastického chirurga a transplantovat obličej. Jenže k Vám nikdo nepřijde a nedostanete podporu komory ani pojištění. Žádná nemocnice Vás nezaměstná. Kladným výsledkem tohoto přístupu je, že je volnější trh práce a lze snadno najít práci a vydělat si peníze.
Je mnoho velmi kvalitních praktických lékařů zcela bez atestace. Lékaři tak za velmi slušný peníz mohou pracovat jako soukromí poradci domovů důchodců apod. Jedna z mých praxí (a mnohých mých kolegů) je využití licence internisty na ordinaci praktického lékaře. Při současném celosvětovém nedostatku lékařů to pomáhá udržet lékaře v oboru.

Záchranná služba má práh dojezdu deset minut, ale je záhodno aby to bylo pět minut. Při potřebě intenzivní péče vyjíždí na zavolání nejbližší záchranka v terénu a zároveň pojízdná jednotka intensivní péče s lékařem a dvěma paramediky. Cílem je aby sestra na příjmu a paramedik měli stejnou fakultu university, protože se přechází na jednotný systém intensivní péče. Lékaři v záchrance a na příjmu by měli mít v buducnu stejnou atestaci.

Vztah mezi pojišťovnami a zdravotními zařízeními je veskrze obchodní, každý rok se uzavírají nové smlouvy na služby, která zdravotnická zřízení poskytují. A pokladny si vybírají, toho, kdo jim provede nejlevněji operace, srdeční katetrizace, různá ambulantní vyšetření a podobně. Většinou si pokladna vybere jednu nemocnici v oblasti na všechno a dostane poměrnou cenu, kterou dále smlouvá a dohoda je podobná blízkovýchodnímu bazaru. A tak pokladny mění nemocnice každých několik let. Je třeba doplnit, že služby jsou v nemocnicích na velmi podobné úrovni a to je jedna z vynikajících výjimečností Izraele.

Někdy je výhodnější nasmlouvat soukromou nemocnici.

Pokladny si dokonce některé nemocnice kupují. Maccabi si nedávno koupila soukromou sít Assuta a postavila novou ohromnou soukromou nemocnici. Všeobecná pojišťovna vlastní sít veřejných nemocnic například Carmel v Haifě, Kaplan V Rechovot. Centrum nemocnic Rabín v Petah Tikvě s Beilinsonem a Schnaiderem Davidofem a dalšími je její vlajková loď. Všeobecná pojištěna vlastní řadu dalších nemocnic a rehabilitačních a geriatrických a vědecká výzkumných center, proto je také nejtvrdší ve vyjednávání o procedurách.

Problém je, že nejlepší ortopedie v Izraeli je v Assaf Harofe a to je státní nemocnice všichni tam musí nabídnout ošetření. Na co by také lákali přeběhlíky z ostatních pokladen, že. Podobný problém je s nemocnicí Ichilov v Tel Avivu. Tak i Státní, nebo městské nemocnice vydělávají. Fronty na zdravotní služby v Izraeli téměř nejsou. Pokud je něco důležité, elektivní věci mohou počkat. Například tak dostala jedna moje nemocná, vyšetření plícních funkcí příští měsíc (je to zvláštní vyšetření, které se dělá jen v některých centrech). Po mém rozhovoru s přednostou to dostala do tří dnů. Příští týden uděláme katetrizaci s měřením shuntů a saturací mezi pravým a levým srdcem a plícemi a spočítáme významnost srdeční vady. Pak se rozhodne o uzavření průchodu mezi oběma stranami srdce. To je třeba udělat rychle, protože stav pacientky se zhoršuje. Hematolologické vyšetření jiného pacienta, jsme naplánovali na příští měsíc, protože nikam nespěcháme.

Protože jsou všichni samostatní, nemohou si dovolit natáhnout ruku ke státu, když chtějí například novou magnetickou rezonanci, ale musí si na ni vydělat, prodejem služeb do zahraničí a mezinárodními výzkumy. Stejně tak využívají mezinárodní sít dárců = mecenášů, kteří jsou velmi často křesťané a ti investují a darují na peníze na budování nových pavilonů a koupi přístrojů. Je mezinárodní sít vyhledávačů dárců peněz, kteří za to berou až deset procent z daru. Umím si představit, že po úpravě zákonů, by bylo možné darovat peníze i Českým nemocnicím. V Assaf Harofe dnes dostavují Trauma Centrum za X milionů dolarů, to je sice shodou okolností dar bývalého prezidenta Šamíra, ale najde se mnoho nejrůznějších případů dárců ze západní Evropy a z Ameriky. Jak jsem napsal, toto předpokládá průhledné a stabilní zákony. Pro závistivce. Proč deset procent. Protože dotyčný má kontakty. A když využiji jeho služeb, dostanu z deseti milionů devět, jinak bych neměl nic. Státu odpovídám, jak s darem naložím. Často jde o matching já dám deset milionů a stát mi ještě deset přidá a postaví se nová klinika.

V Izraeli je velmi rozvinuta léčebná turistika především z Ruska. V Rusku žije řada bohatých lidí, kteří zjistili, že ruská medicína je tak špatná, že ani za miliony není možné zdraví koupit. A tak pánové nakopnou osobní tryskáče a létají se léčit za těžké peníze do Izraele. Do USA je to dál a zdravotnictví tam ani na nejlepších klinikách není výrazně lepší. Dnes jsou už celé agentury, které vozí ruské boháče. Postarají se o Hotel za nejméně 1000 $ na den, limuzínu s řidičem a zajistí ošetření. Není výjimkou (spíše je to pravidlem), že léčebný pobyt přijde daného zbohatlíka na 50 tisíc $. Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že ani na nejlepších ruských klinikách nedostanete kvalitní péči, a nechápu, kde berou takové diagnosy. Vybavení mají špičkové, ale to je tak, že když to samé vybavení dodám do rovníkové afriky, tak si v tom lepším případě z něj místní obyvatelé udělají chatrče. V Rusku je to podobné. Přístroje mají, jen hlava, která je umí používat, chybí. Ta se tak snadno koupit nedá. Dnes se jezdí do Izraele Kazaši na doškolování. Proto se vážně zbývám myšlenkou, začít vozit Izraelské odborníky do Moskvy. Zatím se to řeší telemostem, ale je jasné, že osobní kontakt je lepší. Závisí to na vůli Rusů, jak se učit, tak platit, samozřejmě. Ale jak řekli Mireček z básníků a Lenin seučit, seučit, seučit.

Lékaři jsou nasmlouvání podle tabulek a podle toho, jak Vás daná pokladna chce. Já mám například tak výhodnou smlouvu, že se vyplatí stejně jako moje soukromá praxe, a jsou tací, kteří jsou na tom ještě lépe (většina je na tom hůře, přirozeně, ale ti si také nemohou otevřít soukromou praxi). Pojišťovna si pak vykazuje, máme toho a toho doktora, máme tu a tu proceduru a tak lákají nové pojištěnce a prodávají různá připojištění. Inu, je to obchod.

Jídlo je v izraelských nemocnicích kapitola sama pro sebe, většinou se to nedá jíst, ale poslední dobou už je mnoho výjimek. Nemocnice pochopily, že pokud dají pacientům a personálu, lepší jídlo, budou mít lepší jméno. Začal s tím Rambam, tam bylo jídlo ještě v devadesátých letech hnus. Za mě bylo jídlo vynikající včetně pověstného ananasu s vaječnou šlehačkou (musí být košer, že), proto začal Rabín MC, nejdříve v Beilinsonu a potom všude a šíří se to rychle i jinde. V Assaf Harofe se jídlo stále nedá jíst. Náklady jsou podobné, do nákladů nemocnice se to promítá minimálně. Věc jen ve vůli a prioritách. Pacienti v Beilinsonu dostanou ráno nabídku, ze které si vyberou jídlo, a poté ho dostanou na připravené na podnose se jménem. Je stejné jako pro personál. Dnes byl jídelníček personálu v Beilinsonu :

Saláty:

Rajčatový, okurkový, červená řepa s cibulkou, bramborový, lilkový bez majonézy, kukuřičný s houbami, cizrnový.

Stálé přídavky:

Pálivé papričky (mění se schukem nebo arisou), tchyna (třený sezam), třená cizrna (chumus), ketčup, hořčice, rajská dřen.

Polévky:

čočková, hovězí

Přílohy:

Rýže s kukuřičnými zrnky, kari špagety s hráškem, batata, vařená mrkev s hráškem.

Hlavní pokrm:

Stálá nabídka: Pečená kuřecí stehna, smažená ryba, vařené a smařené karbanátky, vegetariánské menu.

Denní nabídka: řízek, Stroganof, Čína.

Beilinson si také vydělává, prodejem obědů a Cateringem. Přesto, z důvodu krize omezují nabídku, zejména ryb, protože jsou drahé.

Jsou lidé, kteří říkají, že v dětské nemocnici Schnaideru vaří lépe.

Pokud se zeptáte Izraelců, budou si na zdravotnictví stěžovat, ale vždy se budou chtít vrátit do Izraele, aby tam dostali léčbu.

Když se budoval nový izraelský systém zdravotnictví, který se později ukázal jako velmi úspěšný, začal se připravovat za vlády pravicového likudu s posvěcením, jak pravice, tak levice a u zrodu stál Natanyahu i Shohat i Haim Ramon a uvedl se do praxe za vlády sociálních demokratů. Protože židům je jasné, že zdravotní, sociální a pensijní systém jsou příliš vážné věci, než aby mohly být důvodem k politickému boji. Pokud bych byl na místě prezidenta, řekl bych "Dost!". Pozval bych si všechny politické strany, včetně komunistů, vytvořil bych výbory, pro vytvoření těchto sytémů a dohlédl bych na to, aby zástupci všech stran systém za pomocí odborníků připravili a schválil, abych jej i já mohl schválit. Konečně po dvaceti letech. V takovémto případě musí jít všechny politické spory stranou, jako tomu bylo při schválení nového zákoníku. Toto stále zůstává jen zbožným přáním.

Mám pro Vás pro všechny návrh, jestli se ti naši zástupci v parlamentu nedohodnou a nebudou se chovat alespon trochu rozumně, nevolte je. Prostě nevolte. Volte někoho jiného, kdo není v parlamentu. Když jim půjde o koryta, tak si to rozmyslí.

Závěrem lze říci, že já osobně jsem pro systém, kdy pacient platí a pojišťovna mu to vrací, ale to je samozřejmě v Česku z psychologického důvodu neprůchodné. Proto bych doporučil vzít jeden ze systémů zemí s podobnou velikostí a upravit ho. Je žádoucí, aby to nebyl systém nejlepší, nýbrž pro Česko NEJVHODNĚJŠÍ z těch nejlepších. Pokusů na lidech jsme zažili dost. Mnozí už dříve řekli to, co píši, já bych doporučil pozorně naslouchat odborníkům jako je prof. Pafko nebo dr. Schwarz a dalším (záměrně nejmenuji), veřejně říkajícím to co je třeba udělat.

 

Přji hezký den.

Autor: Vladimir Danicek | pátek 22.5.2009 9:55 | karma článku: 17.40 | přečteno: 2074x

Další články blogera

Vladimir Danicek

Není máslo ani toaleťák nejsou vejce ani vata ani vložky mezi nožky

Mám před sebou tu surrealistickou scénu, jak sestry u nás na Karláku v nemocnici křičí “ holky přišly vložky“ a hrnou se každá z nich si ukrást balík vložek, protože český slogan zní: „Nejsou vložky mezi nožky, není toaleťák“.

9.10.2017 v 9:08 | Karma článku: 24.81 | Přečteno: 971 |

Vladimir Danicek

Kradou vám váš majetek, Lithium jsou výplaty, byty, auta, které můžete mít.

ČSSD je přesvědčena že může beztrestně vzít každému z Vás 300 000 korun. Dar Lithia zadarmo „Australanům“.

7.10.2017 v 9:52 | Karma článku: 44.22 | Přečteno: 4792 |

Vladimir Danicek

Obelhaní

Tak tady máme konec aféry Herman Brady. Ale před tím, než sklouzneme k jakýmkoli závěrům, pojďme si zopakovat fakta. Fakta jsou také skutečnosti. Tak pěkně po pořádku.

28.10.2016 v 2:55 | Karma článku: 38.63 | Přečteno: 1376 |

Vladimir Danicek

Začátek prezidentské volební kampaně 28.10.2016.

Ano prezidentská volební kampaň začala. Začala včas a první volební mítink bude 28. 10. 2016 na Staroměstském náměstí. Přítomní budou v zásadě všichni hlavní protikandidáti a jejich strany.

24.10.2016 v 7:30 | Karma článku: 33.75 | Přečteno: 1163 |

Další články z rubriky Ostatní

Zuzka Součková

Ahoj, jsem tvé stáří. Tak zůstaň, kde jsi!

Čas odměřuje pravidelně všem. Nebere ohled na bohatství, inteligenci, státní zřízení. Každý den má dvacet čtyři hodiny, tomu úměrné množství minut i vteřin. Od ledna do prosince se protočí dvanáct měsíců.

24.11.2017 v 5:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Martin Faltýn

Dřěvo sě šišou odievá

Což není nic jiného než parafráze názvu známé české středověké lyrické básně. Nuže, na jaře listí - na podzim šišky. Ale lyriku ode mne nečekejte, spíše pár fotografií a úvah.

23.11.2017 v 18:00 | Karma článku: 4.82 | Přečteno: 164 | Diskuse

Klára Tůmová

Nechoď pryč!

"Miláčku, poď domů, já fakt musim jít!" Koukám na hodinky, což v zimní výbavě není jen tak, a přemýšlím, zda má ještě cenu stresovat se tímhle autobusem, když za chvilku jede další...

23.11.2017 v 17:01 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 254 | Diskuse

David Vlk

Pane, vy jste čuňas, aneb rána jsou již chladná a vánoce za rohem.

V kapse mi šustí pytlík na psí hovínka a já čekám. Včera jsem zrovna četl, jak je takový hovínko pro horolezce na Nanga Parbatu vítaným zdrojem životodárného tepla.

23.11.2017 v 14:36 | Karma článku: 31.13 | Přečteno: 1061 | Diskuse

Petr Omelka

Gitans - cikáni po francouzsku

"Svoboda je poznaná nutnost," prohlásil kdysi jeden vousatý chlapík. Měl pravdu. Cikáni to ale věděli od nepaměti.

23.11.2017 v 14:03 | Karma článku: 23.86 | Přečteno: 1093 | Diskuse
Počet článků 93 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3690

Především jsem lékař, mám svoji kliniku a svoji společnost a mám rád svoji profesi.Jsem pravicově zaměřený člověk. Představuji své názory a svůj pohled s výhodou nadhledu od jinud! Nikomu nic ndlužím a od nikoho nic nechci. To je moje výhoda. Můj názor je, že každý člověk by něl být zodpovědný za své činy a neschovávat se(v tomto případě za Nick), a proto na reakce anonymů nereaguji. Chceš diskutovat? Seber odvahu.Jinak není očem mluvit.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.