Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příčiny infarktu ve věku 20 let

31. 08. 2013 17:00:00
Se zájmem jsem si přečetl článek v deníku DNES o mladém fotbalistovi z Guinei, který utrpěl myokardiální infarkt ve věku dvaceti let. Jak jistě všichni vědí, jsem kardiolog a v tématu se vyznám.

Ale k věci. Jak to je s Infarktem u mladých.

Pro začátek dva články jeden je stažen z učebnice a druhý z Britského lékařského časopisu pro postgraduální vzdělávání anglických lékařů.

http://pmj.bmj.com/content/78/915/27.full

https://skydrive.live.com/redir?page=view&resid=24CE9646FF17529F!6164&authkey=!APOMJc-FOa1gYno

Je třeba znát, že četnost významé koronární poruchy ve věku 20 let je asi 2 procenta za všech smrtelných infarktů. To není málo. Asi byste neměli radost slyšet, že pravděpodobnost zemřít při určité operaci srdce je „jen“ také asi 2 procenta. Nejspíš byste si nemysleli, že homosexualita je rarita, protože homosexuálů jsou „jen“ 4 procenta z populace.

Tedy postavme se nohama na zem. Trvalo mi asi 10 vteřin najít potřebná data v internetu a dalších 20 vteřin si je nalistovat v učebnici. Jméno poruchy v angličtině je: “ Acute myocardial infarction in young adults“. Porucha patří do skupiny poruch „Infarct in the young“ a je spojen s poruchami krevního oběhu mladých lidí.

V Izraeli se nemůžete stát kardiologem, pokud toto téma nebudete deklamovat zpaměti okamžitě, když vás vzbudí ve dvě hodiny ráno.

V Izraeli fungují starší kardiologové jako konzultanti pro službu mající sekundáře. A takový sekundář vám zavolá ve dvě ráno a zeptá se: „Volá záchranka, veze pacienta ve věku 20 let s Infarktem“. A je to. A vy se už musíte umět zeptat sekundáře během sekund: “Jakého je pacient původu, co dělal v posledních hodinách před infarktem, zeptej se ho, jestli kouřil marihuanu, jestli použil kokain nebo amfetamin, dostal úder do hrudníku, jaké jsou jeho nemoci v minulosti“. Řekni, ať dá záchranka jen ... a teď už podle diferenciální diagnózy. Jestliže je podezření na disekci po úderu do hrudníku nebo Marfana tak nic nebo jen aspirin a je třeba připravit katetrizační sál a zavolat kardiochirurga, jestli je to marihuana nebo kokain tak ano aspirin heparin nebo clexane a kardiochirurg nejspíš potřeba nebude. Samozřejmě mezitím už jsem se obléknul, sedl do auta a oba, já i přednosta katetrizací jsme na cestě, protože nechceme přijít o dvacetileté dítě, ať už z jakékoli příčiny.

Mezitím už je nemocný na JIPCe, nebo na katetrizačním sále, a vy chcete, aby zatím sekundář nabral celou toxikologii, obecnou laboratoř a laboratoř na prověrku zvýšené srážlivosti krve. Je třeba, aby prověřil, zdali nejde o pacienta se syndromem Marfana. Zatím se při echokardiografii díváte na ústí koronárních tepen, které ale vidět nemusíte. Sestra mezitím už přepravuje transesofageální echokardiografii, abyste viděl aortu, a ústí koronárních tepen bude-li to potřeba. Podle prověrek se rozhodnete.

Ted ́ uběhlo asi 15 - 20 minut od prvního zvonku sekundáře.

Pracovní otázky:

Jedná se o disekci aorty anebo tepen? Pak hurá na operační sál. Nebo se pokusit vložit stent do prasklé tepny.

Jedná se o trombózu? Možná pak katetrizace podívat se zdali je trombus. Je trombus? Odsát a otevřít plus minus stent.

Nejedná se o trombózu? Je třeba vidět, zdali nemá Myocardial bridging nebo vasospastickou anginu.

Je toho samozřejmě víc.

To co jsem napsal, napsal jsem jen z paměti, protože je povinnost znát základy kardiologie a infarkt u mladých k tomu paří. Já jsem se s tímto tématem poprvé setkal asi po měsíci práce na kardiologické klinice v nemocnici Rambam v roce 1997 a jako nejzelenější žák jsem dostal za úkol vše nastudovat napsat a přenést na hlášení. Ne proto, že by to starší neznali, ale proto, abych se učil. Tehdy se jednalo o mladého narkomana, který inhaloval heroin, kouřil marihuanu a vzal si kokain. Ale měl také těžkou aterosklerotickou nemoc, způsobenou drogami.

Je moc důležité znát co se stalo. Je-li důvod například to, že vzal doping, tak je sice hlupák, ale má šanci na plnohodnotný, život v případě, že jsme mu stačili odkrýt tepnu včas a on přestane dělat hlouposti.

Nevím, samozřejmě, co způsobilo infarkt u mladého fotbalisty. Je například možné, že si vykouřil cigaretu marihuany a vzal si s tím amfetamin jako doping. Proto je toxikologie v tomto případě povinnost. Ale protože se to stalo po zápase, je možné, že má skvělou životosprávu a trpí vasospastickou angínou. Pak je třeba mu v budoucnu udělat echokardiografii při námaze (zde bych skromně odkázal na mou přenášku na toto téma na světovém kardiologickém kongresu v Barceloně).

Je samozřejmě mnoho co dodat ale to nejdůležitější je znát, že jde o čas. Pokud vše stihnete do půl hodiny, máte naději, že po půl roce na echokardiografii nikdo nic nepozná. Jde o čas, mezi spuštěním bolesti a rozepnutím balonku při katetrizaci.

Funkce srdce po infarktu nic neříká, je třeba počkat týdny i měsíce a pak bude vidět.

Takhle jsem jednou zachránil jednu třicetiletou známou izraelskou zpěvačku, kuřačku. Na stole byla v kardiogenickém šoku, dýchaná. Dnes po letech jen my dva víme, že má pružinku v ústí hlavní přední koronární tepny a přivádí mi občas ukázat své ratolesti. Echokardiografie je zcela normální. Situace byla tehdy opravdu moc dramatická s úsměvem možno parafrázovat, že vpravdě pro všechny zůčastněné infarktová.

Co dodat? Medicína je vážný obor a je třeba ji dělat ze znalosti a ne z neznalosti. Jde o život a trochu mám o mladého sportovce starost.

Jestli páni doktoři potřebují poradit, poradím. Jinak doporučuji převézt pacienta na kliniku jednoho z nejlepších světových kardiologů současnosti pana profesora Petra Widimského. K velkému vašemu údivu to není v daleké Americe, ale v Praze na Vinohradech.

http://www.europad.org/journal/2009/Gambarana%2011(4)2009.pdf

http://www.jpgmonline.com/article.asp?issn=0022-3859;year=2006;volume=52;issue=1;spage=51;epage=56;aulast=Menyar

http://content.onlinejacc.org/article.aspx?articleid=1117578

Autor: Vladimir Danicek | sobota 31.8.2013 17:00 | karma článku: 22.39 | přečteno: 3357x

Další články blogera

Vladimir Danicek

Není máslo ani toaleťák nejsou vejce ani vata ani vložky mezi nožky

Mám před sebou tu surrealistickou scénu, jak sestry u nás na Karláku v nemocnici křičí “ holky přišly vložky“ a hrnou se každá z nich si ukrást balík vložek, protože český slogan zní: „Nejsou vložky mezi nožky, není toaleťák“.

9.10.2017 v 9:08 | Karma článku: 24.81 | Přečteno: 971 |

Vladimir Danicek

Kradou vám váš majetek, Lithium jsou výplaty, byty, auta, které můžete mít.

ČSSD je přesvědčena že může beztrestně vzít každému z Vás 300 000 korun. Dar Lithia zadarmo „Australanům“.

7.10.2017 v 9:52 | Karma článku: 44.22 | Přečteno: 4792 |

Vladimir Danicek

Obelhaní

Tak tady máme konec aféry Herman Brady. Ale před tím, než sklouzneme k jakýmkoli závěrům, pojďme si zopakovat fakta. Fakta jsou také skutečnosti. Tak pěkně po pořádku.

28.10.2016 v 2:55 | Karma článku: 38.63 | Přečteno: 1376 |

Vladimir Danicek

Začátek prezidentské volební kampaně 28.10.2016.

Ano prezidentská volební kampaň začala. Začala včas a první volební mítink bude 28. 10. 2016 na Staroměstském náměstí. Přítomní budou v zásadě všichni hlavní protikandidáti a jejich strany.

24.10.2016 v 7:30 | Karma článku: 33.75 | Přečteno: 1163 |

Další články z rubriky Společnost

Filip Rychly

Svoboda v postdemokratické společnosti

Co je dnes opravdovým měřítkem svobody? Svobodné volby? Irelevantní. Hýřivé reklamní kampaně útočící na nejnižší lidské pudy vítězí. Možnost nákupu výrobků všech značek? Již od druhé poloviny devadesátých let zcela nepotřebná věc.

23.11.2017 v 22:53 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 156 | Diskuse

Jan Dvořák

Za socialismu napodoboval západní vzory, teď na to dojel!

Léta se vedou spory o to, jestli zbourat či nezbourat na pražské Vinohradské třídě objekty bývalého TRANSGASu. Zaprvé provokují brutalistní podobou, a zadruhé Praha nemá dost kanceláří, obchodů, a natož bytů nad 10 miliónů korun.

23.11.2017 v 22:22 | Karma článku: 10.06 | Přečteno: 345 | Diskuse

Lukáš Jadrný

Generál Lee v posmrtné bitvě s politickou korektností

Americká občanská válka pro mnohé neskončila. Pod vlivem politické korektnosti a levicových aktivistů padají sochy a památníky hrdinů a spolu s nimi padají i hodnoty, pro které jsme vždy obdivovali Spojené státy americké.

23.11.2017 v 21:16 | Karma článku: 27.23 | Přečteno: 445 | Diskuse

Alexandra Potůčková

Mladý a dynamický kolektiv. Klišé nebo záminka?

Nadpis sice vypadá jako jedna z otázek IQ testu, ale je to jen smutné konstatování skutečnosti. Skutečnosti, že věk je důležitý nejen u láhve vína, ale i u uchazeče o zaměstnání.

23.11.2017 v 17:00 | Karma článku: 20.64 | Přečteno: 478 | Diskuse

Petr Binder

Soumrak mediálních poradců

Po mnoha letech jsem se rozhodl pro mediální kampaň. Konečně mám komerční produkt. Vložil jsem se do rukou mediálního poradce a očekával jeho profesionální rady. Jak jsem byl naivní.

23.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 13.52 | Přečteno: 556 | Diskuse
Počet článků 93 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3690

Především jsem lékař, mám svoji kliniku a svoji společnost a mám rád svoji profesi.Jsem pravicově zaměřený člověk. Představuji své názory a svůj pohled s výhodou nadhledu od jinud! Nikomu nic ndlužím a od nikoho nic nechci. To je moje výhoda. Můj názor je, že každý člověk by něl být zodpovědný za své činy a neschovávat se(v tomto případě za Nick), a proto na reakce anonymů nereaguji. Chceš diskutovat? Seber odvahu.Jinak není očem mluvit.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.