Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Můj železnej dědek. Vracíme se žít v devadesáti letech.

26. 05. 2009 9:47:56
Tenhle pán je 88letej přesně a je jeden z mých „železných“ dědků a babiček, kteří stále utěšeně přibývají a patří do jedné z mých ordinací, kterou vedu především pro radost. Píši o něm protože je zatím poslední a říkejme mu Josi (Josef), jeho ženě říkejme Sára a syn ať se jmenuje Levi. Josiho problém je že má panický strach z operací. Kardiocentrum Shiba-->

Tento pán je hospitalizován doma, v nemocnici, kterou řídí pokladna pro těžce nemocné pacienty, kteří nechtějí být hospitalizováni v nemocnici. A že jich je.

Tím jsou dány lékařské i jiné profese. Krdiologové, internisté, odborníci na intenzivní péči a další. Sestry jsou většinou sestry z jednotek intensivní péče. Musí umět dát infuze, nitrožilní léky a pečovat o permanentní nitrožilní katetery. Armáda dietních, rehabilitačních a sociálních pracovníků spolu s domácími ošetřovateli se stará o ostatní. Není to homecare v pravém slova smyslu, věc se narodila především proto, aby ušetřila pokladně peníze za hospitalizaci, a dnes jsme na takové úrovni, že se nám, v průběhu nechtěných hospitalizací v nemocnici, pacienti horší.

Dostal jsem ho po prosbě pokladny, protože se rodina neshodla s kolegou, který je mimochodem zástupcem přednosty kliniky a přednostou jednotky intensivní péče. A tak když viděl pacienta s kritickým zúžením aortální chlopně, řekl rodině to, co řekl a rodina si pochopitelně stěžovala na ústředí pokladny a žádala výměnu. Takže už z počátku bylo jisté, že to bude na ostří nože. Rumunští židé, to mluví samo za sebe.

A tak jsem jednoho dne seděl proti 88 pánovi, kterému to pálilo zatraceně dobře, ale který byl stabilně na hraně plicního otoku s krevním tlakem mezi 80 a 110, někde na hraně kariogenního šoku. Dát mu léčbu kromě léků na močení nebylo možné a tak jsem s ním šel pomaloučku, abych ho hlídal za hranou srdeční nedostatečnosti. V Noci mohl jen polosedět a byl připojený na kyslíkový přístroj. Přesto jsem ho dvakrát denně vyhnal s rehabilitačním pracovníkem na procházku před domem a myslím, že to byla jedna z věcí, která ho držela nad vodou.

Srdeční chlopně

Jednou jsem ho zkusil trochu vysušit Zaroxilinem, ale nedopadlo to dobře. A tak jsme se vrátili ke standardní léčbě. Někdy loni na jaře začal ztrácet krev a to velmi rychle, začal dostávat transfůze a udělal jsem mu gastroskopii a kolonoskopii. Kolono, bylo dvakrát technicky neúspěšné a nebylo jiného východiska, než jít na virtuální kolonoskopii.

To už jsem se prakticky rozhodl, že jdeme na operaci aortální chlopně, jen rodina to ještě nevěděla. Celou dobu jsem na všem pracoval se synem Levim a on byl také v obraze. Otázka byla, jak tatínkovi říct, že když nepůjde na operaci, tak dlouho žít nebude.

Levi to zkusil, ale se zlou se potázal, rodiče prohlásili, že tatík radši umře, než aby šel na operaci. Víc se bál nebezpečí toho, že po operaci zůstane upoután na lůžko, než smrti. Prozatím jsme s Levim zorganizovali virtuální kolonoskopii. Předpoklad byl, se jedná o krvácení z angiodisplázie (venózní malformace doprovázející aortální stenosu a mizící po operaci) a ne o nádor, ale to musíte dokázat a bez toho ho nikdo operovat nebude.

Tady už jsem musel vstoupit do věci aktivně. Levi objednal a zaplatil virtuální kolonoskopii na soukromé klinice, já jsem přijel a spolu se techničkou jsme mu dali klystýr s kontrastní látkou, a dohlédl jsem osobně na provedení CT. Výsledek byl excelentní a k úlevě všech negativní.

Operatéra aortální chlopně , nejlepšíhov Izraeli jsem vybral už dávno. Shodou okolností mého kamaráda, kterého znám ještě z Beilinsonu, a který je dnes přednostou druhé největší kliniky srdeční chirurgie v Izraeli, v Tel Ha Šoméru dr. Rannaniho dále jen Udi (= přezdívka jména Ehud). Na jinou operaci by to byl někdo jiný.

Srdeční nedostatečnost se samozřejmě zhoršovala a u Josiho se objevila těžká nedostatečnost pravého srdce. Echokardiografie ukázala, že jeho plicní tlak je vyšší než tělní, navíc se objevila významná nedostatečnost obou velkých srdečních chlopní a tlak v levém srdci byl obrovský. Levi zatím pracoval na rodičích. Tatík už nemohl dojít na záchod a situace se horšila den ode dne. Nakonec souhlasil se sejít se srdečním chirurgem. S Udim jsme se dohodli, že přijdou na prohlídku do jeho soukromé ordinace, a já jsem přišel s nimi. Nečekaně.

Jsem si téměř jist, že kdybych neseděl v ordinaci, nepřestavil případ a netrval na operaci, tak by je odmítl. Kamarád, nekamarád.

Udi je pozval do tel Ha Šoméru na oboustrannou katetrizaci, že rozhodne. Využili jsme s Levim příležitost a sedli s rodiči. Řekl jsem jim vlastně pravdu, že pokud nepůjde na operaci, tak do dvou měsíců umře. Situace byla vlastně ještě horší. Kdyby se u něho nedej bože objevila atriální fibrilace, srdce by to nevydrželo. A při těch tlacích to mohlo být každým okamžikem. Dost mě z toho trnulo.

V nemocnici dopadla vyšetření dobře, jak tepny v levém srdci, tak měření tlaků v pravém srdci bylo více méně v pořádku. Kritické zúžení aortální chlopně, ale kvůli tomu jsme byli tady. A tak si Udi sedl s rodinou. Sára na něj vybafla, že vědí že Josi do měsíce umře a musí jít na operaci. Udi se zeptal, kdo jim to řekl, odpověděla, že jejich doktor. Kamarád polkl na sucho a odpověděl, že když to říkám já, tak se jde na věc.

A šlo se. To bylo v únoru. Nedoporučuji napodobovat. Když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Je třeba vše důkladně promyslet a připravit a ne každý pacient se hodí.

Dohodli jsme se, že se mění jen aortální chlopeň, protože ty ostatní chlopně selhávají z důvodu vysokých tlaků v levé komoře.

Operace dopadla na výbornou, jak ze strany srdeční, tak psychické, přesně jak jsem očekával. Josi byl ve vynikající psychické, kondici a dokonce bylo patrné zlepšení oproti poslední době před operací. Udi znovu prokázal, že je nejlepší.

Já jsem celou dobu pracoval se synem, krok za krokem, trpělivě jsem vysvětloval, co budeme dělat a připravoval jsem ho na to, co se může stát a zároveň všechny uklidňoval.

Navštívil jsem Josiho dvakrát, den po operaci, ještě byl na infusích a po týdnu, den před propuštěním. Pozdravil, jsem se při té příležitosti se všemi známými a kamarády, které na klinice mám a rozhodl, že nevyužijeme nabídky kliniky a žádná ústavní rehabilitace se konat nebude a jde se domů. Tam jsem už objednal naší rehabilitaci.

Tady odbočím. My vidíme, že pro starší lidi (nad 80 i méně) je lepší domácí rehabilitace, protože v nemocnici se stávají zmatení a projeví se u nich deconditioning (silné zeslábnutí). Tento jev přejde v drtivé většině s propuštěním a návratem do známého prostředí a stereotypu. Plánuji o tom napsat jednu z mých dalších vědeckých prací.

Po návratu domů, jsme začali úspěšně rehabilitovat, ale u Josiho se zcela nečekaně objevily projevy těžké pravostranné srdeční nedostatečnosti, spojené s přerušením léčby Viagrou.

Pokladna mi jí neschválila (paraziti!).

Postupně jsme se i s tím vyrovnali. Echokardiografie před čtrnácti dny ukázala vynikající funkci aortální chlopně, minimální nedostatečnost obou velkých chlopní a plicní tlak poloviční. Furosemid jsme snížili z 80 na 20 miligramů. Aldospiron už nebere Josi vůbec. Naopak teď potřebuje kupu léků na krevní tlak. Kyslíkový přístroj reziví v koutě a a spí už zase s jedním polštářem. Tedy, lépe řečeno, už zase spí. Nekrvekrvácí a hemoglobin je už měsíc stabilní.

Rehabilitujeme. Paráda.

Koncem týdne na svátky Švuot, jde Josi navštívit své kamarády, které dávno neviděl do jednoho a půl kilometru vzdálené synagogy. Po dvou letech.

Pořídil si nové naslouchátko, objednali jsme operaci šedého zákalu.

Vracíme se žít.

A já? Já budu končit, už mě nepotřebují. Ale to jsem jim zatím neřekl...

Autor: Vladimír Daníček | úterý 26.5.2009 9:47 | karma článku: 17.93 | přečteno: 3231x

Další články blogera

Vladimír Daníček

Obelhaní

Tak tady máme konec aféry Herman Brady. Ale před tím, než sklouzneme k jakýmkoli závěrům, pojďme si zopakovat fakta. Fakta jsou také skutečnosti. Tak pěkně po pořádku.

28.10.2016 v 2:55 | Karma článku: 37.91 | Přečteno: 1150 |

Vladimír Daníček

Začátek prezidentské volební kampaně 28.10.2016.

Ano prezidentská volební kampaň začala. Začala včas a první volební mítink bude 28. 10. 2016 na Staroměstském náměstí. Přítomní budou v zásadě všichni hlavní protikandidáti a jejich strany.

24.10.2016 v 7:30 | Karma článku: 33.46 | Přečteno: 1129 |

Vladimír Daníček

Clanek smazan

Clanek smazan po dohode s firmou Clanek smazan po dohode s firmou Clanek smazan po dohode s firmou Clanek smazan po dohode s firmou Clanek smazan po dohode s firmou

30.12.2014 v 12:26 | Karma článku: 28.57 | Přečteno: 4621 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Komisařka Jourová odolala útoku ČT, premiér Fico zařídil konec potravinového apartheidu

Ve středu večer jsem měl velký strach o naši paní komisařku z Bruselu, křehkou Věru Jourovou. Dostala se pod děsivou palbu moderátora ČT Borka - všem kulkám však odolala.

28.7.2017 v 12:07 | Karma článku: 12.28 | Přečteno: 312 | Diskuse

Pavel Ďuran

ANO demokracii neohrožuje

Šokem bylo pro mne dnešní ráno, když jsem na stránkách Novinek.cz našel rozhovor s profesorem Zdeňkem Jičínským: „Nevidím, že by ANO ohrožovalo demokracii!“

28.7.2017 v 11:12 | Karma článku: 14.60 | Přečteno: 396 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

"Merklová horší než Hitler"

tak to zní titulní stránka Erdoganovi hodně a hodně blízkého tureckého deníku Yeni Vakit ze dne 25.7.2017 s fotografií paní kancléřky Angely Merklové, které na prsa Photoshopem nalepili Hackenkreuz.

28.7.2017 v 9:08 | Karma článku: 13.93 | Přečteno: 686 | Diskuse

Karel Januška

Dalíkovo odsouzení

Pan Dalík byl odsouzen k odnětí svobody. Odnětí svobody nařídil soud výrokem: „Občan Dalík se dopustil trestného činu. Proto bude zbaven osobní svobody v délce čtyř let.“

28.7.2017 v 3:59 | Karma článku: 25.47 | Přečteno: 987 | Diskuse

Zdenek Horner

Povolit popírání faktů bez omezení?

Nepřestanu asi nikdy litovat, že jsme po listopadu 89 nedokázali zakázat komunistickou stranu. Zato jsou u nás zakázána a stíhána extrémně pravicová hnutí. I když někdy lze nesnadno odlišit, ke které straně spektra hnutí patří.

28.7.2017 v 2:50 | Karma článku: 10.25 | Přečteno: 716 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3701

Především jsem lékař, mám svoji kliniku a svoji společnost a mám rád svoji profesi.Jsem pravicově zaměřený člověk. Představuji své názory a svůj pohled s výhodou nadhledu od jinud! Nikomu nic ndlužím a od nikoho nic nechci. To je moje výhoda. Můj názor je, že každý člověk by něl být zodpovědný za své činy a neschovávat se(v tomto případě za Nick), a proto na reakce anonymů nereaguji. Chceš diskutovat? Seber odvahu.Jinak není očem mluvit.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené knihy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.